Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło w tej strefie wysokości pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie, jest więc szczególnie godne polecenia w pokojach na parterze otwartych na klatkę schodową lub antresolę a wręcz niezastąpione w pomieszczeniach wysokich.
Jednocześnie z powodu niskiej temperatury powierzchni grzewczej wynoszącej zaledwie 22-26 oC wyraźnie ograniczona jest cyrkulacja powietrza, co w widoczny sposób wpływa na zmniejszenie ilości unoszonego kurzu. Ta cecha ogrzewania podłogowego jest szczególnie cenna w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych.

Istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła, całą powierzchnią podłogi. Ma to znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni - pokojach dziennych i halach w domach jednorodzinnych.
Estetyka wnętrz - brak widocznych elementów grzejnych.
Instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości schowana pod podłogą a brak jakichkolwiek widocznych elementów grzejnych daje nieograniczone możliwości kształtowania wnętrz. Jest to ważne przy planowaniu efektownego zagospodarowania przestrzeni podokiennej.

Zalety ogrzewania podłogowego są nieocenione przy aranżacji wnętrz zabytkowych. Śmiało można również zaplanować położenie w mieszkaniu podłóg kamiennych lub ceramicznych, które przy ogrzewaniu tradycyjnym wydają się zimne i nieprzyjemne. Ogrzewanie podłogowe zapewni uczucie miłego ciepła pod stopami.

Oszczędność energii - niska temperatura pracy instalacji.
"Ciepła podłoga" podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2 oC, a to z kolei przynosi znaczne oszczędności energii
(około 12%).

Ważnym argumentem na rzecz ogrzewania podłogowego jest niska temperatura pracy instalacji. Zazwyczaj wynosi ona ok. 40oC, może więc być z powodzeniem zasilana ciepłem uzyskanym z wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

Zasady układania ogrzewania podłogowego

System ogrzewania podłogowego zyskuje w ostatnich latach na popularności. Aby móc cieszyć się ciepłą podłogą w domu przez wiele lat, należy przestarzegać kilku zasad na etapie projektowania, jak i montażu instalacji podłogówki. Projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinno się zaplanować, jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektowania domu.

Co powinien zawierać projekt instalacji ogrzewania podłogowego:
  • sposób rozprowadzania pętli ogrzewania podłogowego oraz rozstaw i całkowitą długość pętli (długość pętli nie powinna przekraczać 120m);
  • parametry obliczeniowe pracy instalacji (temperatura zasilania i powrotu, temperatura podłogi);
  • obliczenia strat ciepła poszczególnych pomieszczeń (dla budynków, w których chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe, ściany zewnętrzne powinny być ocieplone współczynnik k = 0,3 W/m2K);
  • rodzaj i grubość izolacji cieplnej podłogi oraz rodzaj i specyfikacja nawierzchni grzewczej.
Sposób układania pętli ogrzewania podłogowego
Ze względu na sposób układania przewodów w pętlach ogrzewania podłogowego jako podstawowe można wyróżnić:
  • Układ meandrowy powoduje że rozkład temperatury podłogi jest zmienny co zobrazowuje poniższy rysunek. Temperatura oddawana przez podłoże jest najwyższa w miejscu początku pętli, obniża się wraz z odległością od ściany. Jeżeli założymy że przy ścianie zewnętrznej, na której znajduje się okno (miejsce o największych stratach ciepła) mamy największe oddawanie ciepła od podłoża, a w głąb tego pokoju temperatura oddawana przez podłoże się  zmniejsza to jest to zjawisko pożądane i najbardziej ogrzaną częścią podłoża jest strefa brzegowa.
  • Układ ślimakowy pozwala uzyskać na całej powierzchni podłogi równomierny rozkład temperatury. Dobrze nadaje się do pomieszczeń, w których strefy brzegowe występują w nieznacznym stopniu np. hol czy łazienka wewnątrz mieszkania.
Można także łączyć obydwa sposoby w jednym pomieszczeniu, gdy chcemy zwiększyć temperaturę w strefie brzegowej, a w dalszej części pomieszczenia chcemy mieć stałą temperaturę oddawania podłoża.

Ogrzewanie podłogowe:

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.