Kotły CO na paliwo stałe

Wybierając sposób ogrzewania domu, zwracamy przede wszystkim uwagę na wygodę, oszczędność, niezawodność i koszty związane z budową oraz późniejszą eksploatacją.  W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa paliwo, czyli wybór odpowiedniego dla nas kotła centralnego ogrzewania.

Kotły ze spalaniem górnym

Kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe o najprostszej budowie to tak zwane kotły ze spalaniem górnym. Ich wadą jest praktycznie zupełny brak kontroli nad procesem spalania. Pali się w nich od razu cała porcja załadowanego paliwa. Spaliny są odprowadzane kanałem znajdującym się w górnej części komory paleniskowej, przepływając przez całą objętość załadowanego paliwa. Moc kotła zmienia się wraz ze zmianą grubości warstwy paliwa. Paliwem jest drewno opałowe liściaste, nie przekraczające 20% wilgotności lub węgiel kamienny sortymentu orzech.
 
Kocioł S2 – Sokół Metal-Fach


Kotły ze spalaniem dolnym

Kotły ze spalaniem dolnym są nowocześniejszą odmianą kotłów na paliwa stałe. Nadają się do spalania węgla i drewna opałowego, a także zrębków, wiórów i różnego rodzaju odpadów bioorganicznych. Są nieco droższe od kotłów ze spalaniem górnym, ale ich sprawność podczas palenia drewnem jest znacznie wyższa, więc zużywają mniej paliwa i ich zakup okazuje się opłacalny.
Kocioł KMS – Termo-Tech
 
Kotły ze spalaniem dolnym mają dwa lub trzy ciągi spalinowe, dzięki czemu możliwe jest dopalanie cząstek paliwa, które w kotłach ze spalaniem górnym od razu wylatują do komina. Ich zaletą jest nie tylko mniejsze zużycie paliwa, ale i mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery.

Spalanie dolne umożliwia sterowanie procesem spalania i regulację wydajności kotła przez dozowanie powietrza dopływającego do paleniska za pomocą miarkownika ciągu lub - w droższych modelach - wentylatora ze sterownikiem. Regulacja nie jest oczywiście tak doskonała jak w kotłach gazowych czy olejowych, ale daje efekty w postaci zmniejszenia zużycia paliwa i stabilniejszej temperatury.

Kotły na eko groszek

Automatyczne kotły z podajnikiem to wysokoefektywne i ekologiczne urządzenia grzewcze, w których proces spalania odbywa się bezdymnie, a emisja szkodliwych spalin jest kilkakrotnie niższa od dopuszczalnej normy. Spalanie odbywa się w sposób ciągły, dzięki temu oszczędność węgla w stosunku do zwykłych kotłów węglowych sięga nawet 45%. Charakterystyczną cechą tych kotłów jest palenisko retortowe, spalające porcję węgla niezbędną do otrzymania żądanej temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego napełniania kosza zasypowego paliwa.
Defro Duo

DEFRO DUO to kocioł który posiada dwie komory spalania – dolną, wyposażoną w automatyczny podajnik paliwa ze zintegrowanym palnikiem retortowym oraz górną, utworzoną przez zamontowany na stałe, rurowy ruszt chłodzony wodą o grubości ścianki 8,8 mm. Korzystanie z górnej komory pozwala na użycie jako paliwa np. zrębek drewna, umożliwia także rozruch kotła w sytuacjach awaryjnych. Pokład rusztu pełni także rolę opłomek i stanowi dodatkową powierzchnię wymiany ciepła. Wymiennik kotłów wykonany jest w całości ze stali kotłowej, o grubości 6-10 mm, zaś elementy szczególnie narażone na działanie płomieni oraz związków zawartych w spalinach – ze stali o grubości nawet 10-12 mm.

Kotły na pellets

Kotły na pelety to ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do domu. Zakres mocy umożliwia ogrzanie od 120 do 600 m2. Kocioł ma budowę trzy ciągową w postaci poziomych kanałów konwekcyjnych, stanowiących powierzchnię wymiany ciepła. Sterowanie procesem spalania jest automatyczne i wymaga jedynie regulacji wstępnej palnika. Przy dobrej jakości paliwie oraz prawidłowej regulacji kocioł jest prawie bezobsługowy. W zależności od wielkości zastosowanego zbiornika stałopalność kotła może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy na jednym załadunku. Zawartość popiołu sięgająca około 1% sprawia, że jego usuwanie odbywa się co kilka tygodni.
Kocioł Futura Pel-letS - Cichewicz


Kotły na paliwo stałe:

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.